logo Praga Pragovky řev
Praga CD 610

   Mašiny jednoho z mála domácích výrobců orají tratě a lesy již několik let, ale v našich novinách se test jejich čtyřtaktu ještě neobjevil. Ale protože jsme České motocyklové noviny, nemohl nám test české šestsetdesítky uniknout.

   ED jsme mohli prohnat terénem díky ochotě Pepy Bureše, který Pragovky prodává v Horní Radechové nedaleko Náchoda a je na něm vidět, že mu pověst továrny leží na srdci. Nakopnutí mi šlo oproti endurům do provozu ztuha a navíc je na levé straně, takže cvik z XT mi byl v tu chvíli platný jak hluchému subwoofer. Oživení se ale nakonec uskutečnilo a když jsem po několika kolech tušil, kam která zatáčka vede, začal sem postupně zrychlovat. Pragovka mi připadala hodně stabilní a robustní, takže jsem měl pocit, že kdyby chtěla, projede zdí. Do zatáček jí musíš pomáhat plynem nebo náklonem a pár okamžiků mi zabralo, než jsem se nohou trefil na brzdu, která je umístěná hodně blízko u motoru.

Jednička jen na rozjezdy

   Přední Brembo má síly hodně a na hlíně se dá dobře dávkovat, stejně jako u zadního kotouče. Přední vidlici Pepa přitvrdil, protože Pragovka jde na skocích docela výrazně na předek a bez utažení by šla vidle na dorazy. Jednoválec jede pekelně, šoupátkový karburátor nedává moc možností dávkovat plyn, takže je s mašinou na výjezdech super zábava. Jednička je hodně krátká a používal jsem jí jen při rozjezdu, protože díky tahu motoru se dají brát skoro všechny zatáčky bez problémů na dvojku. Pragovka si sice s odporem přechroustá i trojku, ale s ní už budeš mít na výjezdu problémy se zrychlením.

Text: Přéma (premek@bikes.cz), Fotky: Přéma ČMN 22.srpen 2003

Konkurence se bát nemusí

   I když nejsou Pragovky tak slavné jako bahňáci z jiných koutů světa, používá stejně kvalitní komponenty a její konstrukce je na srovnatelné úrovni.
   Motor je svojí koncepcí podobný Husqvarně či Husabergu a jeho klikový hřídel je uložen na válečkách, které jsou sice hlučnější, ale mají dvojnásobnou únosnost proti kuličkovému ložisku. Před klikou je umístěn vyvažovací hřídel, který navíc svou rotační hmotou umožňuje plynulejší nárůst a dávkování výkonu. Válec, který se tváří velmi robustně, je potažen vrstvou nikasilu a spolu s víky motoru je odlit z magnesiové slitiny. Ve válci se pohybuje kovaný píst osazený jedním stíracím a jedním kompresním kroužkem.

Karburátor s pumpou

   Výkon motoru je ozubeným soukolím přenášen na mokrou spojku, jejíž koš a lamely jsou ocelové, takže se nevymačkávají a neznehodnocují olej kovovými nečistotami. Na spojku navazuje robustní pětistupňová převodovka, jejíž volně otočná kola jsou uložena na jehlových ložiskách. Motor nasává vzduch přes pěnový filtr a je krmen směsí z karburátoru Mikuni s plochým šoupátkem a akcelerační pumpou, která zajišťuje bleskovou reakci motoru na pohyb plynu. Jednoválec je uložen v kolébkovém rozdvojeném rámu, který je svařen z chrommolybdenové ocele.

Plasty „made in Czech Republic“

   Robustní krk řízení nese klasické vidlice od firmy Paioli a vzadu je na rám připojena kyvná vidlice z tvrzeného duralu. Na kyvku je přes progresivní pákový převod připojen tlumič White Power. Pérování je, tak jak je u závodního nářadí zvykem, plně seřiditelné. Motorka je osazena plasty, z nichž se většina vyrábí v naší republice, stejně jako sedlo a hliníková nádrž. Pragovku je možné za nevelký příplatek vybavit šestým rychlostním stupněm, karburátorem Keihin, vidlicí Paioli USD Contender, či kompletním pérováním Öhlins, které představuje světovou extratřídu.

Text: Josef Bureš

Postřehy ze sedla

   Motorka má jen nakopávačku a roztočit velkoobjemový čtyřtakt vyžaduje i přes přítomnost automatického dekompresoru určitý cvik a razanci. Jednoválec však vcelku spolehlivě chytá, a to za studena, ohřátý a při připojení ochuzovače i beznadějně ulitý.

   Našlapovací páka je umístěna dost vysoko, takže jezdci menších postav s povděkem vyhledávají terénní nerovnosti, aby si mohli stoupnout výš. Tady 610tka trochu ztrácí na motocykly předních světových značek, které dnes již většinou mají elektrický startér. Při rozjezdu oceníš naprosto plynulý záběr mechanicky ovládané spojky. Páčka má lehký chod a jedinou nevýhodou je, jako u všech mechanických spojek, zvětšení vůle na páčce po ohřátí motoru. Před ostrým startem můžeš zvolit mezi jedničkou a dvojkou, přičemž obojí jde přesně a spolehlivě zařadit. Následuje startovní rovinka na níž tě možná překvapí mohutný zátah motoru, který neustále posílá přední kolo do vzduchu.

Na skoky přitvrdit

Řazení je sportovně tvrdé, ale spolehlivé a měnit kvalty se dá v pohodě i bez spojky. Při brždění do první zatáčky oceníš účinek a dávkovatelnost brzd, které jsou na světové úrovni. Skoro každého ale překvapí poloha brzdového pedálu, který je poněkud schován za víkem zapalování a tobě nezbývá než si zvyknout nebo ocelovou páku vyhnout ven. Naklopení do zatáčky vyžaduje víc síly ve srovnání s lehčími dvoutakty a kolenům vyšších jezdců můžou překážet širší kryty chladiče a nádrže. Akcelerační smyk ve výjezdu ze zatáčky se snadno reguluje polohou plynu a síla motoru tě pošle nekompromisně vpřed i na vyšší kvalt (když nestihneš podřadit). Pérování a odtlumení spolehlivě filtruje příčné nerovnosti, jen na skoky je lepší tlumiče přitvrdit. Podvozek je díky delšímu rozvoru a většímu sklonu předních vidlí naprosto stabilní a přesný, nevadí mu, ani když každé kolo jede v jiné koleji.

Vhodná i na motardy

Kdo chce skákat, nesmí se bát, protože zaklapnutí plynu na hraně skoku posílá motorku předním kolem k zemi (díky brzdnému účinku motoru). Tahle vlastnost je pro čtyřtakty typická a nepatrným vrknutím při odrazu se jí každý snadno vyvaruje. Na delších rovinkách tě zamrzí nepřítomnost šestky, která by měla být jednoznačně v základní výbavě. Vcelku lze Pragovku hodotit jako podařený a vyvážený stroj u něhož jsou pořizovací a dlouhodobé provozní náklady až o třetinu nižší než u zahraniční konkurence. Motorka nachází kromě svého původního poslání uplatnění i jako supermotard, a to například ve Švédsku nebo Itálii, kde jezdí speciály převrtané na 650 nebo 680 kubíků.

Josef Bureš


Technické údaje - Praga ED610/CD610
motor čtyřdobý vodou chlazený jednoválec, OHC/4
objem 609,6 ccm
vrtání/zdvih 95/866 mm
výkon 38 kW (51 k)/41 kW(55 k)/6500 ot./min.
kroutící moment 57/63 Nm/5400 ot./min.
kompresní poměr 10,3:1/11,4:1
plnění motoru karburátor Mikuni 40 mm/ Keihin 41 mm FCR
startér nožní
převodovka pětistupňová/čtyřstupňová
brzdy vpředu 1 kotouč průměr 260 mm, dvoupístkový třmen
vzadu 1 kotouč průměr 220 mm, jednopístkový třmen
rozvor 1495 mm
výška sedla 940 mm
suchá hmotnost 118/113 kg
pohotovostní hmotnost 126/121 kg
objem nádrže 8,5 l